İsrail: Rehinelerin Üçte Birinden Fazlası Öldü

İsrail hükümeti tarafından hazırlanan bir sayım, Gazze’de kalan rehinelerin üçte birinden fazlasının öldüğünü aktardı.

Hükümet çetelesi, 120 kişinin hâlâ esaret altında olduğunu ve bunların 43’ünün İsrailli yetkililer tarafından istihbarat ihbarları, CCTV veya görgü tanıklarının videoları ve adli tıp analizleri de dahil olmak üzere çeşitli bilgi kaynaklarına dayanarak gıyaben ölü ilan edildiğini söyledi.

Savaşın başında İsrail’in hava saldırılarına misilleme olarak rehineleri infaz etmekle tehdit eden Hamas, o zamandan beri bu tür saldırıların rehinelerin ölümüne yol açtığını söylemişti.

İsrail bu ihtimali tüm vakalarda göz ardı etmedi ancak kurtarılan bazı rehine cesetlerinin infaz belirtileri gösterdiğini söyledi.

ARABULUCULUK ÇABALARI ÇIKMAZDA

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü İsrail’in , ön ateşkes sırasında bazı rehinelerin serbest bırakılmasını öngören savaşı sona erdirme önerisini kamuoyuna açıkladı.

Ancak İsrail, Hamas’ı yok etme kampanyasını eninde sonunda yeniden başlatmakta ısrar ederken, Hamas savaşın garantili bir şekilde sona erdirilmesini ve tüm işgal güçlerinin geri çekilmesini talep ediyor. Bu anlaşmayı sağlamlaştırmaya yönelik arabuluculuk çabaları çıkmaza girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir