İsrail Ordusu Gazze’deki Açlık Nedeniyle Belirli Aralar Verecek

37 bini aşkın Filistinliyi öldürdüğü Gazze’de ateşkes ilan etmesi için uluslararası baskı altında olan İsrail, kurban bayramının ilk gününde ‘taktiksel ara’ ilan etti.

İsrail ordusu, açlıktan ölenlerin sayısının 40’ın üzerine çıkmasının ardından açıklanan kararın, daha fazla insani yardım geçişi için alındığını duyurdu.

Buna göre, Gazze’nin güneyinde her gün belirli saatlerde askeri operasyonlara ara verilecek. İnsani yardım geçişlerinin yapılacağı Kerem Şalom sınır kapısından Selahaddin Caddesi’ne giden yolda ve buradan kuzeye doğru, her gün yerel saate 08:00-19:00 arasında saldırı düzenlenmeyecek.

Bu kararın, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yardım kuruluşları koordinasyon halinde alındığı, “bir sonraki” duyuruya kadar da geçerli olacağı belirtildi. Ancak ordunun on binlerce Filistinli sivilin sığındığı güney kenti Refah’taki saldırılarını sürdüreceği şerhi düşüldü.

Öte yandan, İsrail ordusu dün gece Refah ile Gazze kent merkezine saldırdı. Savaş uçaklarının, Gazze’nin eş-Şati Mülteci Kampı batısında bir eve düzenlediği saldırıda ölen ve yaralananlar oldu. İsrail savaş uçaklarının ayrıca, Refah kentinin batısında yer alan Tel es-Sultan Mahallesi’ndeki bir evi hedef alması sonucunda da çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 296 Filistinli öldürüldü, 85 bin 197 kişi yaralandı. Enkaz altında da halen binlerce ölü olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir