Çocuğu Olan Milyonları İlgilendiriyor! Boğulma Riski Nedeniyle Bu Ürünler Toplatılıyor

Ticaret Bakanlığı, bu ay Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden toplam 10 ürün hakkında toplatma kararı aldı. Özellikle çocuklarda boğulma riskine yol açabilecek ürünleri tespit eden Bakanlık, bu ürünlerin piyasadan çekilmesini talep etti.

ŞRİLLİNG TAVUK, ÇOCUK YÜZÜKLERİ VE TULUMLAR TOPLATILDI

Sabah’tan Barış Şimşek’in haberine göre Ticaret Bakanlığı’nın toplattığı ürünler arasında, titreyen tavuk oyuncağı olarak bilinen “Shrilling Chicken Squeeze Me!” isimli oyuncak da bulunuyor. Bu oyuncakta bulunan fitalat maddesinin hormonları etkilediği belirlendi. Ayrıca Alissa ve Ege Boncuk marka çocuk yüzüğü ile Ss By Szr marka Mickey Mouse eli şeklinde küpede kadmiyum maddesine rastlandı.

BOĞULMA RİSKİ TAŞIYAN KIYAFETLERE DİKKAT!

Çocuk ve bebek kıyafetlerine yönelik yapılan denetimlerde Baby Mio marka tavşan figürlü tulumda boğulma riski taşıyan büzme ipi tespit edildi. Ayrıca Lumia Baby marka çocuk elbisesinde ise yıkama sonrası aksesuarların döküldüğü belirlendi.

LAVABO AÇICI VE NAFTALİN UYARISI

Toplatılan ürünler arasında Sır marka lavabo açıcının ciddi sağlık riskleri taşıdığı, aynı şekilde Gülşah marka naftalin tabletlerin ise dokunsal uyarı bulunmadığı için tehlike oluşturduğu tespit edildi.

Vatandaşlar, toplatılan ürünleri iade edip paralarını geri alabilir ya da değişim yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir